Joscelyn Barrette

Colony High School’s Joscelyn Barrette swims in the girls 500 yard freestyle race during the Homer Invite on Saturday, Sept. 7, 2019 at the Kate Kuhns Aquatic Center in Homer.

PALMER — The Colony Knights scored the boys’ team title during the Homer Invitational last weekend in Homer.

Konnor Kolberg and Eli Krozel earned individual victories and the Knights scored a pair of relay wins. Colony finished with 81 total points in the team standings, 13 better than runner-up Kodiak.

Kolberg finished first in the 200 freestyle and Krozel was first in the diving event. Kolberg also helped the Knights with the 200 and 400 freestyle races.

More inside

Colony also led Valley girls teams with a third-place finish. Taylor Nelson led the Knights with a win in the 100 freestyle.

Wasilla’s Carrie Meyer helped the Valley sweep in the diving events with her first-place finish. Valley divers grabbed the top six spots in girls diving and the top five positions in boys diving during the invite.

Palmer finished fourth in both the girls and boys standings. Wasilla was seventh on the girls side and eighth in the boys standings.

Contact the Frontiersman at sports@frontiersman.com.

Homer Invitational

Saturday at Homer High School

GIRLS

Team scores: 1. Homer, 85; 2. Kodiak, 54; 3. Colony, 53; 4. Palmer, 42; 5. Soldotna, 30; 6. Kenai, 26; 7. Wasilla, 22; 8. Seward, 18.

200-yard medley relay — 1. Homer (Blanton-Yourkowski, Story, Berry, Fabich), 1 minute, 58.56 seconds; 2. Kodiak, 2:01.95; 3. Palmer, 2:08.42; 4. Soldotna, 2:09.50; 5. Homer, 2:11.35; 6. Kenai, 2:12.20.

200 freestyle — 1. Leslie Spear, Kod, 2:07.03; 2. Ally Ferguson, 2:10.84; 3. Joscelyn Barrette, 2:12.97; 4. Rachael Pitsch, 2:13.29; 5. Josephine Rogness, Col, 2:14.99; 6. Alex Juliussen, Sol, 2:24.30.

200 IM — 1. Madison Story, Hom, 2:16.82; 2. Katie Creglow, Sol, 2:33.16; 3. Olivia Beck, Pal, 2:44.45; 4. Kayleigh Rogers, Kod, 2:53.36; 5. Jeanine Wedekind, Col, 2:53.84; 6. Olivia Overdorf, Hom, 2:57.64.

50 freestyle — 1. Alison Narog, Kod, 26.38; 2. Adeline Berry, Hom, 26.89; 3. Ella Blanton-Yourkowski, Hom, 27.13; 4. Riley Reese, Ken, 27.26; 5. Katie Laasch-Gray, Col, 27.69; 6. Amalia Hunt, Col, 27.79.

Diving — 1. Carrie Mayer, Was, 192.70; 2. Taylor Miller, Pal, 152.30; 3. Morgan Robinson, Was, 148.45; 4. Audrey Dietz, Was, 148.45; 5. Tyler Coffman, Pal, 142.20; 6. Ally Hrncir, Pal, 136.15.

100 butterfly — 1. Adeline Berry, Hom, 1:03.77; 2. Lydia Jacoby, Sew, 1:04.00; 3. Alison Narog, Kod, 1:08.11; 4. Ally Ferguson, Pal, 1:09.24; 5. Katie Creglow, Sol, 1:10.95; 6. Avery Palenske, Col, 1:11.94.

100 freestyle — 1. Taylor Nelson, Col, 59.37; 2. Delta Fabich, Hom, 1:02.16; 3. Ashleigh Nicholson, Kod, 1:02.40; 4. Olivia Beck, Pal, 1:03.80; 5. Alex Juliussen, Sol, 1:04.28; 6. Kaylin Anderson, Hom, 1:04.68.

500 freestyle — 1. Rachael Pitsch, Ken, 5:52.24; 2. Joscelyn Barrette, Col, 5:57.54; 3. Madison Snyder, Sol, 6:12.09; 4. Bristol Johnson, Hom, 6:26.48; 5. Jasmine Biederman, Col, 6:27.22; 6. Hannah Overdorf, Hom, 6:32.87.

200 freestyle relay — 1. Colony (Nelson, Hunt, Rogness, Barrette), 1:50.21; 2. Kenai, 1:55.66; 3. Soldotna, 1:57.88; 4. Seward, 2:03.70; 5. Wasilla, 2:11.56; 6. Soldotna, 2:13.76.

100 backstroke — 1. Lydia Jacoby, Sew, 1:03.99; 2. Ella Blanton-Yourkowski, Hom, 1:09.93; 3. Kaylin Anderson, Hom, 1:10.11; 4. Josephine Rogness, Col, 1:12.20; 5. Kaylin Kloutunowich, Was, 1:14.13; 6. Bristol Johnson, Hom, 1:14.90.

100 breaststroke — 1. Madison Story, Hom, 1:08.83; 2. Leslie Spear, Kod, 1:11.26; 3. Jasmine Biederman, Col, 1:15.25; 4. Maria Beck, Pal, 1:21.31; 5. Hartley Miller, Hom, 1:21.62; 6. Riley Reese, Ken, 1:23.17.

400 freestyle relay — 1. Kodiak (Narog, Nicholson, Rogers, Spear), 3:59.38; 2. Homer, 4:01.32; 3. Palmer, 4:23.07; 4. Colony, 4:23.66; 5. Homer, 4:26.89; 6. Wasilla, 4:41.17.

BOYS

Team scores: 1. Colony, 81; 2. Kodiak, 68; 3. Kenai, 63; 4. Palmer, 48; 5. Cordova, 19; 6. Soldotna, 18; 7. Seward, 16, 8. Wasilla, 12; 9. Homer, 5.

200 medley relay — 1. Colony (Cowin, Ka. Kolberg, Ko. Kolberg, Tokalich), 1:45.57; 2. Kenai, 1:45.99; 3. Kodiak, 1:50.44; 4. Palmer, 1:57.51; 5. Colony, 2:07.02; 6. Homer, 2:10.64.

200 freestyle — 1. Konnor Kolberg, Col, 1:53.93; 2. Koda Poulin, Ken, 1:54.87; 3. Trent Fritsch, Cor, 1:54.91; 4. Jackson Krug, Kod, 1:54.95; 5. Owen Rolph, Ken, 1:55.95; 6. Jaxson Lee, Pal, 2:02.49.

200 IM — 1. Ian Rocheleau, Kod, 2:05.74; 2. Ethan Evans, Sol, 2:06.46; 3. Karson Kolberg, Col, 2:10.23; 4. Dominic Alioto, Ken, 2:18.79; 5. Skyler Rodriguez, Hom, 2:23.32; 6. Alex Jensen, Kod, 2:32.36.

50 freestyle — 1. Connor Spanos, Sew, 22.92; 2. Jonathan Cowin, Col, 23.69; 3. Sorin Sorensen, Ken, 24.44; 4. Aleks Tokalich, Col, 24.71; 5. Connor Lee, Pal, 25.04; 6. Stewart Sawyer, Pal, 25.26.

Diving — 1. Eli Krozel, Col, 231.65; 2. Kade Reynolds, Was, 210.45; 3. Andrew Layman, Was, 203.75; 4. Deshawn Campbell, Was, 145.65; 5. Xander Backus, Col, 138.70; 6. Foster Boze, Sol, 106.70.

100 butterfly — 1. Connor Spanos, Sew, 55.91; 2. Owen Rolph, Ken, 56.02; 3. Jonathan Cowin, Col, 56.21; 4. Kaeson Dalrymple-Sorensen, Pal, 1:00.71; 5. Connor Lee, Pal, 1:02.24; 6. Trevor Bagley, Ken, 1:02.42.

100 freestyle — 1. Jackson Krug, Kod, 51.43; 2. Jaxson Lee, Pal, 53.48; 3. Dominic Alioto, Ken, 55.13; 4. Stewart Sawyer, Pal, 57.22; 5. Aleks Tokalich, Col, 57.53; 6. David Grinestaff, Sol, 57.68.

500 freestyle — 1. Trent Fritsch, Cor, 5:09.43; 2. Koda Poulin, Ken, 5:23.18; 3. Aiden Huff, Ken, 5:53.19; 4. Charlie Russell, Pal, 6:11.02; 5. Max Jensen, Kod, 6:37.57; 6. Lucas Nollar, Hom, 6:42.94.

200 freestyle relay — 1. Kodiak (Skonberg, Carver, Jensen, Krug), 1:39.52; 2. Palmer, 1:40.26; 3. Kenai, 1:40.68; 4. Cordova, 1:44.88; 5. Colony, 1:46.97; 6. Seward, 1:49.96.

100 backstroke — 1. Ian Rocheleau, Kod, 57.83; 2. Konnor Kolberg, Col, 58.44; 3. Kaeson Dalrymple-Sorensen, Pal, 1:04.28; 4. Sorin Sorensen, Ken, 1:05.48; 5. Charlie Russell, Pal, 1:08.11; 6. Samuel Anderson, Ken, 1:08.52.

100 breaststroke — 1. Ethan Evans, Sol, 1:05.41; 2. Nick Carver, Kod, 1:05.45; 3. Karson Kolberg, Col, 1:05.45; 4. Aidan Skonberg, Kod, 1:12.50; 5. Kristofer Vangorder, Col, 1:12.51; 6. Micah Arndt, Kod, 1:13.33.

400 freestyle relay — 1. Colony (Cowin, Ka. Kolberg, Vangorder, Ko. Kolberg), 3:34.22; 2. Kodiak, 3:36.46; 3. Kenai, 3:38.70; 4. Palmer, 3:44.66; 5. Soldotna, 3:52.89; 6. Cordova, 4:02.11.

Load comments